A Budapesti Történeti Múzeum – Budapest Galéria kiállítási tevékenységének fő célja a hazai és külföldi kortárs vizuális művészet változásainak nyomon követése és széleskörű megismertetése a közönséggel. A közelmúlt progresszív művészeti hagyományait és a kortárs törekvéseket tematikus, kurátori koncepciók mentén szervezett tárlatokkal kívánja képviselni. Kiemelten fontosnak tekinti a fiatal művészek első, vagy a korábbiaknál nagyobb léptékű kiállításainak megrendezését, új művek létrejöttének támogatását helyspecifikus munkák formájában.

A Művészcsere programunk – a főváros nemzetközi művészeti kapcsolatainak a bázisa kíván lenni a műtermi kapacitásaival. Ennek célja, hogy az európai városokkal kötött megállapodások alapján megteremtse a budapesti művészek külföldi, illetve külföldi művészek budapesti alkotótevékenységének, párbeszédének a lehetőségét. A Köztéri Művészeti Alkotások Osztályának feladata a fővároshoz tartozó közterületek képző- és iparművészeti alkotásaival kapcsolatos ügyek szakmai képviselete.

Az Új Budapest Galéria kiállításai a Bálnában (2013 – 2019)

A 860 négyzetméteres kiállítóhely kiemelkedő hazai és nemzetközi művészi teljesítmények, alkotói csoportok, 20. századi és kortárs alkotások bemutatására vállalkozik. A kortárs törekvések és a közelmúlt művészettörténeti hagyományainak arányos együttesét tematikus, kurátori koncepciók mentén szervezett kiállításokkal kívánja képviselni. A kurátori tárlatok többsége a galéria munkatársai és meghívott szakemberek együttműködésében valósul meg. A kiállítótermek legkorszerűbb európai múzeumokban is alkalmazott világítása valamint technikai felszereltsége biztonságot és nagyfokú rugalmasságot biztosít a művészek számára. A különleges tér új művek – esetenként a teret betöltő installációk – születését is inspirálhatja.

A Budapest Galéria kiállításai a Lajos utcában

A galéria óbudai kiállítási programja egyéni tárlatok mellett művészettörténész munkatársaink egy-egy szakmai problémát tárgyaló, valamilyen koncepciót megjelenítő kiállításaiból áll, de teret ad külső kurátorok tervei alapján szervezett tematikus-csoportos tárlatoknak, valamint cserekapcsolatokra épülő külföldi bemutatóknak is. Emellett kiemelten fontosnak tekinti a fiatal művészek első, vagy a korábbiaknál nagyobb léptékű kiállításainak megrendezését.

A Lajos utcában kapott helyet a Köztéri Művészeti Alkotások Osztály is. Feladata a fővároshoz tartozó közterületek képző- és iparművészeti alkotásaival (szobrok, plasztikák, muráliák, művészeti emléktáblák) kapcsolatos ügyek szakmai képviselete: új művek, tervek esetén bírálat szervezése; a Fővárosi Közgyűlés által jóváhagyott tervek megvalósítása. Emellett a köztéri szobrok, képzőművészeti alkotások, emléktáblák értékének megóvása, helyreállítása, restaurálása, valamint a művek nyilvántartása és dokumentációja.

A Budapest Galéria által szervezett Művészcsere program – mely európai városokkal kötött megállapodások alapján működik – nemcsak a budapesti művészek külföldön illetve külföldi művészek Budapesten alkotásának lehetőségét teremti meg, hanem a galéria nemzetközi kapcsolatainak egyik bázisát is jelenti.