Budapest Galéria
1036 Budapest, Lajos utca 158.
2016. szeptember 9 – október 9.
A kiállítás kurátora:
Sulyok Miklós
művészettörténész
Megnyitó:
2016. szeptember 8., (csütörtök) 17:00
Megnyitja:
Haász Ferenc
Czakó Zsolt vizuális nyelvi kísérleteiben a képalkotás különböző területei sohasem különülnek el, hanem kölcsönhatásuk termékenyítően erősíti egymást.
Vizuális nyelvi alapokból építkező látásmódja, amelyben a ritmust, a téri viszonyokat, minőségeket, struktúrák és rendszerek kapcsolatait vizsgálja, elősegíti saját eszköztárának, vizuális szókincsének artikulálását.
Teal Triggs, a mértékadó Thames & Hudson kiadónál megjelent The Typographic Experiment című alapművében a design eredeti, modernista gyökereit emelte ki munkájában. A világ harminchét legizgalmasabb vizuális alkotóját egy-egy fejezetben méltató könyv írója a Czakóról szóló részben a művészi megjelenés egyediségét és az üzenet megfogalmazásának tisztaságát hangsúlyozza. Az autonóm kép és az alkalmazott munkák közötti finom átmenet, a tipográfia, a fotográfia és a mozgókép kísérleti módon való alkalmazása pályakezdése óta alapvető jellemzője életművének.
Czakó a hagyományos grafikai alkotások mellett készít rövid filmeket, főcímeket és komplex televíziós megjelenéseket az MTV, Duna Tv, Hír Tv vagy a strasbourgi székhelyű ARTE televízió számára. A Duna Tv megrendelésére készített Egyszer volt… című filmsáv főcímével megnyerte az első Kamera Hungária verseny kategóriájának fődíját.
A vizuális kultúra minőségi változása különösen fontos számára, ezért tervezői tevékenysége mellett tanítással, előadásokkal, kiállítások szervezésével is foglalkozik és számos nemzetközi megmozdulásban vesz részt. Így például a Max Kisman és a Fontshop által elindított TRIBE projektben a vizuális és mentális territórium határait kutató kísérletben vagy a Creative Review felkérésére az ideiglenes vizuális környezet témakörében fogalmazta meg elképzeléseit, képi esszét formájában.